Ahogyan a tündérek aranyhaja a Duna vizének kincse, úgy a Duna-parti malmok is kincset jelentenek Csallóköz lakosainak.
A kiinduló városok Somorija, Dunaszerdahely és Nagymegyer lesznek, utunk első célpontja Gúta városa lesz. A város a Vág és a Kis-Duna találkozásánál fekszik. Itt figyelmünket a Duna holtágán található Hajómalomra összpontosítjuk. Nem hagyjuk ki Európa leghosszabb fa folyami hídját sem.
Ezután Dunatőkés községbe utazunk, a vízimalom megtekintése után Szigeti Tanyara vezet az utunk. A helyiek szeretettel ismertetik meg velünk a helyi falusi életet, a háziállatokkal való együttélést, hagyományos gémeskútból merítünk majd vizet, megkóstoljuk a házigazda által készített hagyományos házi specialitásokat – fokhagymás langalló házi kecskesajttal, melyet hagyományos húskészítményekkel egészítünk ki.
Barangolásunk folytatódik és megérkezünk Tallósra. Az erdő gyönyörű környezetében található a helyi vízikerék-malom. A vízimalom jól megőrzött, szinte eredeti megjelenését teljes működő malomberendezéssel csodálhatják meg a látogatók.
Jókai malom a malomtól malomig utunk utolsó állomása. A malom szomszédságában lehetőség van frissítő elfogyasztására. Közelében a falu mezőgazdasági múltját bemutató kis skanzen épült.
Kellemes befejezése a utunknak Somorijai Bartal családi pincészetben lessz, ahol a kiváló minőségű hazai borok mellett a gasztronómiai kínálat is kivételes kulináris élményt nyújt.
Mindenkit szeretettel várok, felejthetetlen élmények reményében.
Anna
A a Délnyugat-Szlovákiában található gútai hajómalom az úszó vízimalom utolsó példánya, és Szlovákia egyetlen hajómalma. A malomban székel a Vízimalom Múzeum.
A Duna holtágán helyezkedik el a két párhuzamos csónakra felhelyezett, és a parthoz kikötött vízimalom. A csónakok nagyobbak az eredetieknél. A malom rekonstruált hasonmását a Komáromi Hajógyárban készítették el 1982-ben az egykori dunaradványi (Radvaň nad Dunajom) hajómalom mintájára.
A malomnak szilárd szerkezete van, hogy kibírja a tavaszi jeges hullámokat és a százéves vizet is. A malomhoz 86 m hosszú hídon át vezet az út, amely Európa leghosszabb faszerkezetű hídja. A malom a közkedvelt Kis-dunai vízi útontalálható. A Kis-Duna ága itt mindkét oldalról eltorlaszolt, s így a malom a vízen át nem közelíthető meg.
A malom a Kis Duna Klátovi ágazatánál áll – egyik ritka, jó karban tartott alsó meghajtású vízimalma.
Bár a malom üzemképes, az alacsony vízszint miatt nem lehet forgalomba hozni. A többi dunamalomtól eltérően téglafalas malma van, viszont a kereke és a hajtó rész fából épített szárnyépületben van elhelyezve.
Cölöpös malom a délnyugat-szlovákiai Tallóson (Tomášikovo) azon kevés alsómeghajtású vízimalmok egyike, amelyek aránylag jó állapotban megmaradtak Szlovákiában.
Maticza János molnár építette 1893-ban. Ma a népi molnárság technikai emlékét őrzi Dél- Szlovákiában.
Zsindely tetejű malom háza, nagy lapátos alsó vízmeghajtású malomkerékkel akácfábol készített oszlopokon van felépítve és a mai napig működőképes. Eredeti molnár felszereléssel van berendezve. A partról korlátokkal ellátott fapadon át lehet megközelíteni.
Jókánál található cölöpös malom a különleges technikai műemlékek közé tartozik és Közép-Európában egyedülállónak tartják. Hasonló háromszintű famalom a környező országokban nem található.